Co Vás zajímá?

Prokrastinace

Co je to prokrastinace?

Pojem prokrastinace vznikl z latinských slov „pro-crastinus“, což znamená „patřící zítřku“. Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů a povinností, které jsou důležité. Prokrastinaci vystihuje následující citát:

„Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.“ Seneca

Prokrastinace neznamená pouze odkládání, ale často děláme „nepotřebné“ činnosti, které v tu chvíli nejsou potřeba udělat. Vlastně si sami sobě rozumově zdůvodňujeme, co ještě jiného „musíme“ udělat.

Jsou činnosti, které bychom měli udělat, ale nechce se nám do nich, a tak je odkládáme. Poté jsou činnosti, které bychom dělat chtěli, ale mysl nám to jaksi nedovolí. A nakonec jsou činnosti, které děláme, když se nám nechce do těch činností potřebných.

Je to tedy stav, kdy se přesvědčujeme k určitým činnostem, které bychom měli udělat, ale do kterých se nám nechce. A tak děláme úplně jiné činnosti.

Poznáváte se v tom? Přestaňte odkládat a pojďte se podívat na tipy, jak s prokrastinací bojovat:

  • Rozdělte si velké úkoly na menší a splnitelnější (menší cíle se splní lépe)
  • Napište si jednotlivé úkoly různě na papír (seznam úkolů napsané pod sebou vás vyděsí)
  • Určete si priority jednotlivých úkolů

Petr Ludwig ve své knize píše o slonovi a jezdci, kteří jsou v každém z nás. Tím má na mysli jezdce jako racionální vůdce a slon jako emoční stránka naší osobnosti. Jezdec tedy řídí slona, záleží ale na schopnosti jezdce slona řídit. Když je jezdec silný, dokáže slona uřídit, ale když bude slabý a unavený, nebude mít sílu slona uřídit. Musíme si tedy poručit a poté se poslechnout.

Metoda, která pomůže jezdci uřídit slona, se nazývá Buzer-lístek. Už název v nás nevyvolává příjemný pocit, ale nebojte. Buzer-lístek slouží k posilování určitých návyků. Napíšete si návyky, které chcete posilovat a večer si vyhodnotíte, zda jste ho splnili, či nikoliv. Je dobré začít menšími a jednoduššími cíli. Když to zvládnete, další měsíce můžete cíl zvýšit.

Buzer-lístek: https://www.konec-prokrastinace.cz/buzer-listek/

Když jsme spokojení, zvyšuje se nám šance na úspěch. Pro vyšší spokojenost v našem životě je vhodnou metodou Flow-lístek. Flow-lístek slouží ke každovečerní chvilce, kdy si zapíšeme až 3 věci, které se nám podařily, nebo jsme z nich měly radost. Na závěr ohodnotíme spokojenost daného dne. Při každodenním vyplňování by se měla zvýšit naše motivace a chtíč.

Flow-lístek: https://www.konec-prokrastinace.cz/flow-listek/

Naopak nám v tom brání tzv. křeček, který v nás představuje špatnou náladu, a cítíme se být bez energie. V této chvíli je důležité si uvědomit, že je nám „křečkovitě“ a měli bychom si dobít energii například procházkou, během nebo spánkem.

Více na: https://www.konec-prokrastinace.cz/

Zdroje:

LUDWIG, Petr. Konec prokrastinace: [jak přestat odkládat a začít žít naplno]. V Brně: Jan Melvil, 2013. Briquet. ISBN 978-80-87270-51-6.

Konec prokrastinace [online]. Praha: Grow JOB [cit. 2019-09-27]. Dostupné z: https://www.konec-prokrastinace.cz/

Zpracovala M. Hovorková 2019